Hry
Bitcoiny ve hrách: to musíte vědět!
Kryptoměny jsou dnes populární. Každý do nich investuje, obchoduje s nimi, těží je, anebo přemýšlí za co je utratit. Chtěli byste se dozvědět více?
Bitcoin – základní informace, které musíte znát – peněženka, blockchain
Bitcoin je stále tahákem všech novinových titulků a není divu. Jeho hodnota roste raketovou rychlostí a každý kdo v minulosti zakoupil tuto virtuální kryptoměnu v současnosti vydělává peníze. Co je Bitcoin? Bitcoin je decentralizovaná kryptoměna, která neexistuje ve fyzické podobě. Každý vlastník ji má uloženou v tzv. bitcoinové peněžence. Bitcoinovou peněženku můžete mít v několika podobách. Lze ji mít uloženou jako soubor (na pevném disku, flashce...), ale také ji mít u třetí strany ve virtuálním prostoru. Součást peněženky, její základ, je tzv. blockchain, který obsahuje všechny provedené transakce v síti. Peněženku však můžete mít zcela bez počítače – jen s vytištěným vygenerovaným klíčem – tuto offline verzi si pak musíte důkladně uschovat, třeba do opravdového trezoru. Každá peněženka má dvě části – veřejný a soukromý klíč. Veřejný klíč je řetězec znaků, který je dostupný všem uživatelům. Kdokoliv může vidět kolik Bitcoinů je k tomuto klíči přiřazeno, ale nikdy se nedozví jeho majitele. Kvůli zachování anonymity je doporučeno pro každou transakci vytvářet nový klíč (druhá strana posílá Bitcoiny na adresu, kde neuvidí zůstatek). V praxi je to ošetřeno tak, aby zůstatek viděl jen majitel. Soukromý klíč by měl znát výhradně majitel účtu a slouží ke schválení každé odchozí platby. Transakce probíhají od několika vteřin do desítek minut podle vytíženosti sítě. Více informací, jak nakládat s Bitcoiny se dozvíte z podrobného článku.
Přečtěte si také: Jak začít obchodovat Bitcoin a další kryptoměny
Na co si dávat pozor?
Důležité je chránit soukromý klíč k Bitcoinové peněžence. Pokud máte peněženku uloženou na disku a nemáte zálohu, může se stát, že o ni v důsledku havárie přijdete a uložené prostředky jsou nenávratně ztraceny. Už není možnost vrátit se ke svému účtu. Další riziko je při odesílání transakcí. Pokud se spletete (překlep) a odešlete prostředky omylem na jiný účet, pravděpodobně vám je nikdo nevrátí. Nevěřte všem webovým stránkám, že vám zdarma dají část Bitcoinu nebo jiné virtuální měny. Dříve než se něčemu upíšete a něco odkliknete, důkladně si vše prověřte a přečtěte si informace o obchodování s Bitcoiny z důvěryhodného zdroje. Často se stanete terčem podvodníků, kteří se vám chtějí vloupat na účet, nebo vám do počítače podstrčit škodlivý software, jenž třeba na vašem PC/telefonu/tabletu bude tajně těžit virtuální měny. Samozřejmě můžete Bitcoin a jiné kryptoměny těžit přes své PC (často se využívají výkonné grafické karty, kterých je aktuálně celosvětově nedostatek a v roce 2017 se za účelem těžby prodalo přes 3 miliony grafických karet), ale dříve než se do něčeho podobného vrhnete, zjistěte si návratnost takové akce. Hodně se vám zvýší účet za elektřinu a PC bude vytížené na maximum. A samozřejmě veškeré virtuální měny s sebou nesou riziko, že se celý trh s nimi zhroutí. Proto doporučujeme neinvestovat veškeré prostředky, ale spíše použít částky, které v případě neúspěchu nepoloží vaše rozpočty. Rovněž není zcela jasná situace z hlediska zákona, třeba česká legislativa si s Bitcoinem dalšími kryptoměnami prozatím neumí poradit, alespoň prozatím. Ani nový loterijní zákon v roce 2018 nijak neupravuje možnost hry za kryptoměny.
Video hry a Bitcoiny
Pokud máte na svém účtu nějaké Bitcoiny, můžete si nakupovat vybavení pro zábavu. E-shopy jako Alza přijímají platby v Bitcoinech – můžete si koupit nové herní PC, PlayStation 4, Xbox One a mnoho dalšího. Ale pozor na poplatky za platbu! Například služba Steam prodávající počítačové hry zrušila platby Bitcoiny kvůli neustále se navyšujícím sazbám za transakce. Dříve to bylo přijatelných 20 centů, později se poplatek vyšplhal na 20 dolarů, což už nebylo únosné a zákazníkům se to nevyplatilo. Další internetový obchod s hrami GOG.com také nenabízí platbu Bitcoiny. Z větších prodejců můžete hry za Bitcoiny nakupovat na Humble Bundle, Instant Gaming, G2A nebo Play-Asia. S kryptoměnami můžete obchodovat a směňovat je na burzách, mezi nimiž je na světové úrovni jedna, kterou dokonce založili Češi. Přečtěte si více o bitcoinové burze Coinmate a jak se na ní zaregistrovat a obchodovat zde. Dokonce vítězové CS:GO turnaje si odnesou virtuální měnu, namísto reálných peněz. Zajímavě také vypadá oznámená novinka v podobě platformy Robot Cache, která bude prodávat hry za vlastní měnu, kterou bude možné prostřednictvím počítače i těžit.
Bitcoiny v mobilu a tabletu
Do mobilního telefonu si můžete pořídit několik peněženek, které vám uchovají vaše Bitcoiny. Samozřejmě obchody s aplikacemi jsou plné různých „těžařských“ aplikací, které však spojuje jedna vlastnost – na mnoha zařízeních nejsou stabilní, dost často tvůrci přestanou po čase komunikovat, proto je dobré si dobře vybírat podle uživatelských hodnocení a dalších recenzí. Nepotřebujete mít v mobilu brzdu, případně nevítaného návštěvníka, které si tam sami dobrovolně nainstalujete. Existují však hry s Bitcoinovou tematikou, které vás dobře pobaví a nic víc. Doporučit můžeme Bitcoin Billionaire, která je pro Android a jedná se o free to play hru, v níž vyděláváte Bicoiny (virtuální, ne ty pravé) a dále je investujete.
Chtěli byste si zahrát zajímavou hru - loterii s celou řadnou zajímavých cen a přitom za hraní neplatit? Zkuste Rondo a výherní loSOSy! Bitcoiny a jiné kryptoměny můžete těžit i na svém PC, nebo si můžete postavit speciální "těžařský" počítač. Ale pozor, ceny GPU letí vzhůru!
Hrajte zodpovědně! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.