Hry
Blockchainové hry - jak fungují a je to herní budoucnost?
S nástupem kryptoměn přišla také technologie blockchain. První hra na této bázi se objevila již v roce 2017 a nese název CryptoKitties. Větší boom ale blockchainové hry zažily až v roce 2021. Jak ale takové hry fungují, dá se pomocí nich vydělat a měli byste si je zahrát taky? Odpovědi vám přineseme v našem článku.
Blockchain – Předměty – Výdělky
Vstup – Gambling – Oblíbené hry
Metaverse – Konzole – Budoucnost
Foto: Pixabay
Co je technologie blockchain
Pro informatika stačí informace, že se jedná o distribuovanou decentralizovanou databázi. Pro laika a běžného hráče lze blockchain (česky bločenka) popsat jako transparentní soubor záznamů. Díky vysoké míře zabezpečení není možné jej falšovat.
Na této technologii jsou pak založená také NFT, která jsou s herním průmyslem úzce spjata. Blockchain totiž obsahuje informace o vašem digitálním vlastnictví. Nikdo vám jej tak nemůže vzít.
To, že vlastnictví nějakého předmětu nebo NFT je nepopiratelné, vedlo k důležitému zjištění. Vývojáři i hráči mohou prostřednictvím blockchainových her vydělávat. Ne jako v esportu, kde hráči a týmy dostávají peníze za vyhrané turnaje. Vydělávat můžete například tím, že prodáte získané artefakty ze hry.
Předměty napříč světy
Opravdu propracované blockchainové hry se nazývají metaverse. Ty obsahují rozsáhlé světy s velkou možností vlastnit různé předměty, pozemky, parcely či speciální výzbroje. Jestliže hra používá obecně známý a rozšířený blockchain (často se používá ten na bázi Etherea), můžete tyto předměty používat napříč celým metaverse světem. To je významný rozdíl mezi blockchainovým metaverse a hrami založenými na konvenčních principech.
Abyste mohli užívat předměty napříč celým metaverse, musí být všichni hráči napojení na jednom světě. Což blockchainová technologie umožňuje. U běžných her se hráči často logují na různé servery hry, ale nikdy se nedostanou na mapu se všemi hráči, kteří momentálně hru hrají. Blockchain toto ale umí zařídit.
Vydělávám na hrách
Je logické, že vývojáři chtějí na hrách vydělat. Vlastně by pak pro ně kolikrát nemělo cenu hru vytvářet. A jdou na to velmi chytře. Hry totiž mohou využívat vlastní blockchainy a tím pádem i vlastní kryptoměny. Mince pak můžete samozřejmě zakoupit, a to přes kurz k nějaké ze zavedených kryptoměn. Někteří vývojáři pak šli cestou toho, že přímo zpoplatní vstupy do hry.
Vydělat ale mohou také samotní hráči, musí ale hru začít hrát brzy. Hraním totiž můžete získat kryptoměnu navázanou na blockchain ještě před tím, než získá větší hodnotu. Podobně je to s NFT. Ta vzácná totiž převážně zakoupí hráči, kteří hru začnou hrát na jejím počátku.
Blockchainové hry se pak staly doslova žněmi různých influencerů. Ti do hry přivedou další desítky až stovky hráčů. Tím se zvedne také poptávka po NFT a samozřejmě vzroste i cena kryptoměny navázané na konkrétní hru. Za redakci ale můžeme doporučit, abyste si sami ověřovali aktuální trendy na herní blockchainové scéně. Sami možná objevíte zajímavé hry, o kterých se tolik nemluví. Mohou vám ale přinést zábavu i zisky.
Vstup do blockchainu
Blockchainové hry mají poněkud složitější vstup do hry než jednoduché kliknutí na ikonku v PC. Pro vstup do blockchainových her se potřebujete dostat do třetí vrstvy internetu. Často se setkáte s pojmem web 3.0.
K tomu potřebujete mít peněženku v prohlížeči. Většina těchto browser peněženek pak funguje jako rozšíření do prohlížeče. Velmi rozšířeným typem je Metamask. Ten slouží jako peněženka a zároveň jako vaše vstupenka do dapps – decentralizovaných aplikací. Doporučujeme pro vstupy do blockchainu využívat VPN.
Pozor na gambling
Blockchainové hry nejsou založeny jen na vlastnictví NFT či virtuálních předmětů. Velmi často se můžete setkat také s gamblingovými, tedy hazardními hrami. Před těmito hrami bychom chtěli varovat. Prakticky se nejedná o nic nového, jen vývojáři přidali magické slovíčko "blockchain" a lidé na něj zkrátka slyší.
V případě, že toužíte po troše vzrušení z hazardu, je lepší zvolit ověřené sázkové kanceláře a jejich online casina. V nich pak naleznete nabídku ověřených online výherních automatů a mnoho dalšího.
Nejoblíbenější blockchainové hry
Jak jsme zmínili na začátku, existuje hned několik blockchainových her, které si již hráči oblíbili. Podívejme se na nejoblíbenější desítku her.
- Alien Worlds
- Upland
- Splinterlands
- Axie Infinity
- CryptoMines
- Farmers World
- Battle Infinity
- Silks
- Decentraland
- Somnium Space
Existuje jich samozřejmě další celá řada, některým se budeme dokonce i věnovat v samostatných článcích. Vždy ale doporučujeme, abyste si o hře zjistili co nejvíce dostupných informací sami.
Metaverse aneb virtuální světy
Blockchain technologie nám přináší také zajímavé projekty nazývané metaverse. Prakticky se jedná o virtuální světy, kde můžete vlastnit pozemky, pořádat různé akce nebo se potkávat s dalšími avatary.
Díky podpoře VR brýlí dostávají tyto hry jedinečnou atmosféru. Navíc, když se vám podaří koupit zajímavý pozemek v podobě NFT, můžete jej časem prodat se zajímavým ziskem (nebo ztrátou, na to je potřeba stále myslet).
O virtuální svět se zajímají také česká vývojářská studia. Jeden český projekt je dokonce již venku. Nazývá se Somnium Space a něco málo o něm si můžete přečíst v našem článku.
Blockchain i na Xboxu a PlayStationu
Vývojáři a větší herní studia si samozřejmě také uvědomují, že není možné mířit jen na hráče PC. Velký potenciál totiž skrývají také hry na konzole. V současné době tak studia hledají především možnosti a programovací rámce, jak takové hry vytvořit.
Některé ze současných her jsou již na PlayStationu nebo Xboxu dostupné. Nejedná se ale o žádné AAA herní tituly. Přesto je to zajímavý krok směrem k herním konzolím. Podívejte se na pětici nejoblíbenějších blockchainových her, které si můžete na obou konzolích zahrát.
- Angles and Devils
- MetaDOS
- Chainmonsters
- 22 Racing Series
- Alpha Kombat
Spousta her je ještě stále ve vývoji, takže se teprve uvidí, zda se nakonec na herní obrazovky podívají.
Co nás dále čeká
Herní průmysl jde mílovými kroky vpřed. Snaží se hráče každý rok obohatit o něco nového a jedinečného. Blockchain technologie je tu s námi sice dlouho, její potenciál je ale zatím hrubě nevyčerpán.
Herní vývojáři i studia se domnívají, že vlastnění virtuální produktů bude v budoucnu hlavním aspektem celého herního odvětví. Necháme se překvapit, kam až tyto hry dokážou zajít a jaké vzrušující světy si pro nás vývojáři připraví.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
League of Legends - datum pro LEC Summer Split a tabulky
Největší evropská soutěž ve hře League of Legends má oficiálně potvrzené datum startu letního splitu! Kdy LEC Summer Split 2022 začíná a kdo se...
Betano promo kód 2022 – jak získat bonus zdarma
Podívejte se, jak využít naplno štědrou bonusovou nabídku nové online sázkové kanceláře a online casina Betano...
Žebříček nejsledovanějších her na Twitch
🧨Podívejte se na ⭐žebříčky⭐ nejsledovanějších a tedy nejoblíbenějších her na ▶️ stream platformě Twitch. Jaké streamy byly nejoblíbenější...